06 stycznia 2025

Mój najlepszy parawan MG

Przynajmniej jaki do tej pory własnoręcznie zrobiłem. Wpis z zapowiedzią opublikowałem już w październiku zeszłego roku. Jak ten czas leci. Jednak dopiero teraz znalazłem chwilę, żeby to wszystko pozbierać i opisać. Zaznaczam, że mam minimalne zdolności manualne i wszystko, co tu widzicie jest w 100% moją winą, więc nie zrażajcie się, jeżeli Wam też coś nie wychodzi. Praktyka czyni mistrza.

Powyżej widać efekt długiego planowania i zbierania materiałów. Wcześniej jednak miałem opublikować inny parawan, który zrobiłem już jakiś czas temu, ale ze względu na kilka złych decyzji uznałem, że lepiej będzie jak projekt zacznę od początku.

Zaczęło się od wyboru orientacji ekranu i liczby paneli. W swojej kolekcji mam wszystkie możliwe opcje, pionowe, poziome, A4 i A5, 2-, 3- i 4-panelowe. Najlepiej jednak sprawdza się opcja złożona z trzech paneli A4 ułożonych horyzontalnie. To kompromis pomiędzy zajmowanym miejscem na stole i powierzchnią użytkową na panelach. Dzięki temu mogę umieścić trzy pełne karty formatu A4 wydrukowane pod sesję.

Zewnętrzną powierzchnię tworzy naturalna skóra. Początkowo miała być to tzw. ekoskóra, ale to był jeden z tych błędów, których nie radzę powielać. Przede wszystkim wierzchnia warstwa jest bardzo cienka i łatwo ulega uszkodzeniu. Poza tym jest to skóra ekonomiczna, czyli tania w produkcji, a nie ekologiczna (to tworzywo sztuczne). Wzbraniałem się przed użyciem naturalnej skóry, ale wtedy trafiłem na skrawki poprodukcyjne. Kupiłem worek takich skrawków i wyselekcjonowałem takie, które zakrywały całe panele wykonane ze sklejki. Reszta posłuży do innych projektów.

Skórę do drewna przykleiłem specjalnym klejem tapicerskim, ale równie dobrze nada się klej do craftingu. Ważne, żeby pokryć całą powierzchnię, a nie jak ja przy pierwszym projekcie. Po sklejeniu całość zostawiamy do wyschnięcia pod naciskiem najlepiej na cały dzień. Jak widać u mnie krawędzie skóry nie były zbyt równe. Pierwszy raz pracowałem z tym materiałem. Więc całość obkleiłem czarną taśmą naprawczą. Tej taśmy użyłem także do połączenia paneli, bo nie maiłem lepszego pomysłu. Na rogach zewnętrznych paneli dodałem okucia introligatorskie. Należy tylko pamiętać, żeby były wystarczająco szerokie, żeby objąć panel grubości około 5 mm.

Po drugiej stronie bardzo ostrożnie i precyzyjnie wkleiłem arkusze samoprzylepnej białej tablicy magnetycznej. To najbardziej stresujący moment, bo ostatnio jak to robiłem to źle przykleiłem i miałem ponad milimetrową szczelinę z jednej strony. Tym razem byłem ostrożniejszy i wszystko poszło gładko. Efektem jest powierzchnia zachowująca się jak tablica suchościeralna, do której można przyczepiać magnesy. Ja dodatkowo ozdobiłem rogi każdego panelu klimatycznymi naklejkami, by nie patrzeć wyłącznie na białe tablice.

W ostatniej chwili przed przyklejeniem tablic wpadłem na jeszcze jeden genialny pomysł. Normalnie planowałem użyć samych magnesów do przyczepiania kartek z notatkami. Pomyślałem jednak, że fanie byłoby dodać narożniki takie jak w albumach fotograficznych. Miałem takowe, ale po testach pomyślałem, że mogę to zrobić jeszcze lepiej i powycinałem paski folii ze zbędnego opakowania, po czym przykleiłem je do spodu tablicy w każdym z rogów. Dzięki temu mogę wsadzić wydruk za te foliowe paski. Nie wspominając o tym, że nadal mogę używać magnesów.

Efekt końcowy przerósł moje oczekiwania. Nie będę ukrywał, że na pewno dałoby się poprawić parę rzeczy. Największą bolączkę stanowią dla mnie zbyt giętkie, choć wytrzymałe "zawiasy" z taśmy naprawczej. Niestety nie wymyśliłem do tej pory nic lepszego, ale jak wymyślę możliwe, że zmodyfikuję mój projekt. W każdym razie przy projekcie nauczyłem się wielu nowych rzeczy, w tym jak pracować z naturalną skórą. Zrobiłem coś naprawdę cieszącego oko i użytecznego zarazem.

Na koniec zostało dodać kilka ozdób. Są to metalowe gotowe ozdoby do scrapbookingu. Przykleiłem je uniwersalnym klejem do takich prac. Wszystko wyszło bardzo steampunkowo, czyli jak lubię. Nawet te nie do końca udane oklejanie taśmą dodaje trochę twórczego chaosu do industrialnej sterylności.

Lista materiałów z cenami:

  • Formatka A4 297x210mm do lasera 3mm kl 2 (sklejka) 3 szt. - 10 zł
  • Folia suchościeralna ferromagnetyczna z klejem A4 tablica biała 3szt. - 21 zł
  • Magnes neodymowy walcowy okrągły 10 x 2 mm 10 szt. - 12 zł
  • Skóra brązowa cieniowana naturalna bardzo duże kawałki super jakość - 17 zł
  • Narożniki introligatorskie okucie srebrne 35 x 35 mm 4 szt - 4 zł
  • Metalowe ozdoby różne 9 szt - 45 zł
  • Naklejki różne - 10 zł
Nie liczę taśmy i kleju, bo ich zużycie jest znikome, a na pewno przydadzą się do innych projektów. Na całość wydałem więc 119 zł. Najdroższe były metalowe ozdoby, które nadały klimat parawanowi, więc jeżeli przy swoim projekcie użyjecie innych ozdób, może na nich zaoszczędzicie. W tej cenie nie zajdziecie obecnie na rynku lepiej wykonanego i wszechstronnego parawanu.

Przy okazji, ponieważ jest to mój pierwszy wpis w tym roku życzę Wam spełnionych marzeń i udanych projektów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz